Panel diskusija obilježila Međunarodni dan nevine djece žrtava agresije
U četvrtak, 4. juna 2026. godine, Fakultet menadžmenta i javne uprave (FBA) bio je domaćin panel diskusije pod nazivom “Children in Armed Conflict: Institutions, Trauma, and Post-Conflict Recovery”, organizovane povodom obilježavanja Međunarodnog dana nevine djece žrtava agresije Ujedinjenih nacija.
Događaj su organizovali studentski klub Global Affairs and Political Studies i Centar za balkanske studije, u saradnji s Odsjekom za političke nauke i međunarodne odnose (PSIR). Diskusiju je inicirala i moderirala Ema Horňáčková, studentica PSIR programa.
Na panelu su govorili Nj.E. Volodymyr Bachynskyi, prvi rezidentni ambasador Ukrajine u Bosni i Hercegovini, i Merima Bradarić Srna, psihologinja i potpredsjednica Udruženja Menssana, koji su ponudili diplomatsku i psihološku perspektivu o posljedicama oružanih sukoba na djecu.
Diskusija se bavila brojnim izazovima s kojima se suočavaju djeca u područjima pogođenim sukobima, uključujući raseljavanje, razdvajanje porodica, prekid obrazovanja, ograničen pristup osnovnim uslugama i dugoročne psihološke posljedice rata. Iako je razgovor ukazao na patnju djece u sukobima širom svijeta, posebna pažnja posvećena je Ukrajini kao aktuelnom primjeru utjecaja rata na mlađe generacije.
Ambasador Bachynskyi govorio je o stvarnosti s kojom se ukrajinska djeca suočavaju od početka potpune invazije 2022. godine, uključujući izazove povezane s obrazovanjem i raseljavanjem. Također se osvrnuo na otpornost Ukrajine, njene buduće perspektive i važnost kontinuirane međunarodne podrške.
Iz psihološke perspektive, Merima Bradarić Srna govorila je o neposrednim i dugoročnim posljedicama traume na djecu i porodice. Naglasila je ulogu roditelja, škola, zajednica i stručnjaka za mentalno zdravlje u pomaganju djeci da se nose sa strahom, gubitkom i neizvjesnošću, istovremeno skrećući pažnju na trajne posljedice rata u Bosni i Hercegovini, uključujući međugeneracijsku traumu.
Govornici su naglasili da su programi oporavka i psihološka podrška od ključne važnosti, ali da trajno iscjeljenje prije svega zavisi od mira i sigurnosti. Jedna od važnih tema tokom panela bila je povezanost iskustava Bosne i Hercegovine i Ukrajine, posebno u kontekstu oporavka, ponovne izgradnje povjerenja i zaštite dječijih prava.
Događaj je zaključen aktivnom sesijom pitanja i odgovora, tokom koje su studenti i prisutni pokazali veliko interesovanje za humanitarne i političke dimenzije savremenih sukoba.
Okupljanjem diplomatskih, psiholoških i akademskih perspektiva, panel je ponudio značajan prostor za promišljanje o ljudskim posljedicama rata i odgovornosti institucija i društava da zaštite djecu pogođenu oružanim sukobima.




















